Inscenační tým


Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Otto Kauppinen
Výprava: Sylva Marková
Světlo, zvuk: Jakub Šotola
Produkce: Kristýna Břečková, Jitka Řeháková

Herecké obsazení


  • Ondřej Jiráček
  • Milan Holenda
  • Martin Hudec
  • Milada Vyhnálková
  • Petr Hanák

O inscenaci

“To je základ politiky.”
// Inscenace byla nominována na Cenu Marka Ravenhilla 2016 //
„Chytře a vtipně komponovaný text Jakuba Macka je strhujícím dramatem ze zákulisí evropské politiky 15. století, při kterém divákovi nevědomky naskakuje „husí kůže“, neboť to, co se tváří jako hra o minulosti, není ničím menším, než výstižným odrazem naší současnosti. Inscenace se odehrává v kanceláři PR oddělení Zikmunda Lucemburského, která řeší „kauzu Jan Hus“. Přestože se Hus na jevišti ani jednou neukáže, díky dynamickým schůzím poradců, brilantním dialogům plných slovních přestřelek, ironie, černého humoru a samozřejmě zásadních historických faktů a jejich „schválené interpretace“ pro dobový tisk, je na jevišti neustále přítomen. Fascinující politické divadlo, které nemusí agitovat, protože dokáže v divákovi přesně rezonovat.“
Hana Hložková, Cena Marka Ravenhilla
Stěžejní postavou je Zikmund Lucemburský, o něj tu běží, on se pokouší slepit Evropu, vytvořit pro ni konsensus. Příběh o Husovi je záminkou, výchozím bodem, impulsem a provokací k zamyšlení nad znepokojivým stavem současné domácí politiky a společnosti. Politiky, která opět po létech v zemích V4 masivně manipuluje masmédia a velkou část z nich přímo vlastní. Husina ukazuje PR oddělení politiků, kteří se naučili chápat bezvýznamnost reality a významnost mediální interpretace ve veřejném prostoru. Kteří se naučili lačná média používat pro vytváření konsensu, konsensu, který zpětně zajišťuje těmto politikům volitelnost. Dost možná ovšem díky těmto dovednostem dokáží udržet Evropu pohromadě.
“Pomýlený intelektuál. Pomýlený vyhodíme. To by bylo až moc konfrontační. Bojovníka taky vyhoď. To bychom mu přiznali víc legitimity, než chceme. Fanatik, oběť, sebeoběť. Fanatik je moc ostrej. To je něco, na co musí lidi přijít sami. Oběť… my nechceme ani závan mučedníka. Vyhoď provokatéra. To zní, jako bychom si s ním nevěděli rady. Nech tam kritika. Ochránce slabejch. Populista. Muž z lidu? Nech jen populistu. Tak. A teď mi to přečti.”

Divadelní záznam na MALL.TV: https://1url.cz/OKIUI

Premiéra: 11. dubna 2016, Kabinet MÚZ, Brno

Jakub Macek

Jakub Macek je stálým spolupracovníkem Divadla Feste. Podílí se od vzniku divadla jak na dramaturgickém a koncepčním směřování divadla, tak přímo na vzniku textů pro některé inscenace (Náš islám, Osmdesátdevět – Trenažér jedné revoluce, Dr. Emil Hácha, Husina). Jakub Macek je sociolog médií, publicista a autor vědeckofantastické beletrie. Působí jako odborný asistent na Katedře mediálních studií a žurnalistiky MU v Brně.

staňte se donátorem

výzva k donátorství Divadla Feste

Jiří Honzírek
ředitel

“ V nejistých časech, do nichž společně směřujeme, kdy veřejné rozpočty budou stále více využívány pro řešení krizí a katastrof, bude individuální finanční podpora nezávislé kultury jedním ze základních předpokladů jejího přežití. Prosím, podpořte nás. ”

PODPOŘTE NÁS