kdo je Divadlo Feste?


o nás

Jsme nezávislé profesionální divadlo působící v Brně patnáctým rokem. Za tu dobu jsme uvedli více jak 40 inscenací, které jsme prezentovali v Brně, po celé ČR a v zahraničí.

témata

Zaměřujeme se na tabuizovaná, sociální a politická témata, často pracujeme s historickými momenty a postavami. Divadlo Feste propojuje svět umění se světem humanitních věd – pracuje s výzkumy daných témat (FSS MU, FF MU v Brně).

industra

Působíme v Industře, jediném kulturnímu centru v Brně, kde se nachází galerie, kavárna a divadlo. Industra sídlí v areálu Nové Zbrojovky. Svůj název divadlo získalo díky postavě šaška ve hře Williama Shakespeara Večer tříkrálový. Šašek Feste ve hře provokuje a nastavuje zrcadlo politice hraběcího dvora. Usilujeme o rozvoj otevřené občanské společnosti, a to jak po stránce kulturní a estetické, tak vědomostní a názorové.

náš cíl

Usilujeme svou prací o rozvoj občanské společnosti, o rozvoj zodpovědnosti a angažovanosti společnosti ve věcech kvality života. Snažíme se vést s naším publikem dialog.


Spolupracujeme


 

Jakub Macek
Jakub Macek je stálým spolupracovníkem Divadla Feste. Podílí se od vzniku divadla jak na dramaturgickém a koncepčním směřování divadla, tak přímo na vzniku textů pro některé inscenace (Náš islám, Osmdesátdevět – Trenažér jedné revoluce, Dr. Emil Hácha, Husina). Jakub Macek je sociolog médií, publicista a autor vědeckofantastické beletrie. Působí jako odborný asistent na Katedře mediálních studií a žurnalistiky MU v Brně.

Maria Kilpi
Maria Kilpi je finská dramatička. Je autorkou vlastních textů a podílela se na dramatizaci textů ostatních. Divadlo Feste zpracovalo její dílo v inscenaci Ale to je nemilé. Tento text byl v roce 2007 zvolen nejlepší novou divadelní hrou na prestižním německém festivalu Stückemarkt v rámci Berliner Theatertreffen. Forma textu má blízko k absurdnímu dramatu. Pomocí minimalistického dialogu vypráví příběh o mezigeneračním odcizení mezi starou ženou a její mladou vnučkou.

Jaroslav Rudiš
Autor románů Winterbergova poslední cesta, Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a Konec punku v Helsinkách. S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil úspěšnou komiksovou trilogii Alois Nebel, podle které vznikla divadelní hra a v roce 2011 také film režiséra Tomáše Luňáka. Za své knihy získal Cenu Jiřího Ortena a čtenářskou cenu Magnesia Litera. Je spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. Žije a pracuje mezi Lomnicí nad Popelkou, Prahou a Lipskem.

V roce 2018 získal Cenu literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. Za knihu Winterbergs letzte Reise (česky Winterbergova poslední cesta) z roku 2019 byl nominován na cenu knižního veletrhu v Lipsku v kategorii beletrie. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier 1. října 2021 vyznamenal Jaroslava Rudiše Záslužným řádem Spolkové republiky Německo za přínos ke sbližování Čechů a Němců.

 

facebooková stránka

staňte se donátorem

výzva k donátorství Divadla Feste

Jiří Honzírek
ředitel

“ Patnáct let se snažíme sledovat problematická, bolavá, sociální a politická témata. Naši práci totiž vnímáme v první řadě jako kulturní službu veřejnosti. Prosím, podpořte nás, abychom mohli v tomto směřování pokračovat. ”

PODPOŘTE NÁS