Inscenační tým


Překlad: Karolína Stehlíková
Režie: Jiří Honzírek
Scéna: Martina Zwyrtek
Dramaturgie: Kristýna Břečková
Hudba: Sky to Speak
Video: Gnomon
Produkce: Barbora Jurašková
Technika: Jan Tranta, Nikol Piškytová, Luboš Zbranek

Herecké obsazení


  • Kateřina Jebavá

O inscenaci

“Takhle nemůžeš uvažovat”
Inscenace o výhodách a nevýhodách norského systému rodičovské dovolené, o mladých norských rodičích, kteří by byli podivní, pokud by své dítě nedali do školky již v osmnácti měsících.
Divadelní hru napsal přímo pro Divadlo Feste norský dramatik Fredrik Brattberg, držitel prestižní norské Ibsenovy ceny za literaturu a rovněž držitel české Ceny Ferdinanda Vaňka za jeho novou hru Pozice.
Brattberg ve hře sleduje dopad kratší rodičovské dovolené na vztahy mezi rodiči a dítětem, mezi rodiči navzájem, mezi rodiči a okolím. Příběh se odehrává během jediného dne, kdy dítě poprvé odchází do školky. Co když ale matka zaváhá? A co když zaváhá otec? Není rok a půl staré dítě na školku malé? Co budou rodiče bez dítěte dělat?
V inscenaci exceluje jediná herečka Kateřina Jebavá, která ztvárňuje nejen postavu matky, ale také postavu otce a postavu souseda. Jedná se o originální one-woman show, při níž se herečka ani a moment nedostane z jeviště.
Rok 2017 mohl být v ČR zásadní z hlediska změn v čerpání rodičovské dovolené. Legislativní úprava počítala nově s možností čerpat částku 220 tisíc korun i v čase kratším, než jsou dva roky minimálně. Přiblížili bychom se tak skandinávskému modelu, například Norsku, kde se rodičovská standardně čerpá 10 měsíců, přičemž alespoň 2 měsíce musí zůstat doma s dítětem otec. Rodičovskou lze v Norsku čerpat nejdéle 2 roky.

Premiéra 29. března 2017, Kabinet múz, Brno

staňte se donátorem

výzva k donátorství Divadla Feste

Jiří Honzírek
ředitel

“ V nejistých časech, do nichž společně směřujeme, kdy veřejné rozpočty budou stále více využívány pro řešení krizí a katastrof, bude individuální finanční podpora nezávislé kultury jedním ze základních předpokladů jejího přežití. Prosím, podpořte nás. ”

PODPOŘTE NÁS