Inscenační tým


Výprava: Kateřina Veselá
Hudba: Matěj Kotouček
Dramaturgie: Kristýna Břečková
Odborná spolupráce: Petra Frühbauerová
Technika a lightdesign: Jan Neugebauer, Jan Bečka
Video: Martin Dominik Kratochvíl
Produkce, výroba: Marie Kudlíková, Jan Sebastian Frei
Režie: Jiří Honzírek

Herecké obsazení


  • Lucie Ingrová
  • Aneta Nesvadbová / Veronika Soumarová

O inscenaci

Podle Karla Čapka napsal Jiří Honzírek a kolektiv Divadla Feste

TÉMA

Evropa a tedy i ČR zaznamená v blízké budoucnosti výrazný úbytek pracovních míst či transformace v jiné pracovní pozice vlivem nástupu robotizace a automatizace práce (v Česku takzvaný Průmysl 4.0). Půjde nejen o nekvalifikovaná či manuální povolání, ale i o služby a povolání ze středního a vyššího managementu. Předpokládá se zároveň progresivní vývoj v oblasti rozvoje osobních komunikačních asistentů – chatbotů. Ti jsou již v dnešní době schopni vést plynulý rozhovor na různá témata v řádu desítek minut, ovládat chod domácnosti či být velkou pomocí v administrativních úkonech.

EXPONENCIÁLNÍ ČAS

Jak bude vypadat budoucí soužití robotů a lidí? Dokáže umělá inteligence nahradit člověka v jeho výsostných vodách: ve schopnosti soucitu, předvídání a vcítění se do partnera? Jak budou lidé trávit svůj denní čas, pokud mnoho profesí a zaměstnání dokáží realizovat roboti a umělé inteligence? A co na to Velký bratr? Jaké možnosti svobodného života budou lidé mít, když budou nadnárodní korporace disponovat drtivou většinou jejich intimních a životních dat?

SULLA: „Lidi jsou pomalí a mají nemoci. Robot je zdravý a rychlý. Stejně tak jsem zdravá a dokonalá já. Příroda neměla ponětí o moderním tempu práce. Celé dětství je technicky vzato holý nesmysl. Prostě ztracený čas.“

To vše v čase, který už není lineární, nýbrž exponenciální: technologický rozvoj se zrychluje exponenciálně a my nevíme, jestli roboti nahradí člověka příští rok nebo už příští měsíc.

„Denně se můžeme setkat s obsahy, které hovoří o tom, že lidé stále častěji nevstupují do partnerských vztahů, žijeme v době „singles“. Přesto většina z nich touží po blízkosti, po lásce, když to řeknu jednoduše. Rozvoj umělé inteligence například ve zdravotnictví přitom naznačuje, co všechno bude „robot“ brzy umět, jakou míru empatie bude schopen vyvinout. Inscenace se zamýšlí nad tím, co by mohl znamenat partnerský vztah s robotem “ dodává k inscenaci režisér Jiří Honzírek.

Premiéra: 13. leden 2019

staňte se donátorem

výzva k donátorství Divadla Feste

Jiří Honzírek
ředitel

“ Patnáct let se snažíme sledovat problematická, bolavá, sociální a politická témata. Naši práci totiž vnímáme v první řadě jako kulturní službu veřejnosti. Prosím, podpořte nás, abychom mohli v tomto směřování pokračovat. ”

darovat