Inscenační tým


Režie: Filip Nuckolls
Překlad a dramaturgie: Otto Kauppinen
Kostýmy: Martina Zwyrtek
Technika: Jan Laichman
Produkce: Kristýna Břečková

Herecké obsazení


  • Milada Vyhnálková 
  • Ivana Hloužková

O inscenaci

projekt je realizován v rámci festeLAB
Text Ale to je nemilé finské autorky Marie Kilpi byl letos na jaře uveden na festivalu SPECIFIC 2016 jako scénické čtení. Tento text byl v roce 2007 zvolen nejlepší novou divadelní hrou na prestižním německém festivalu Stückemarkt v rámci Berliner Theatertreffen. Forma textu má blízko k absurdnímu dramatu. Pomocí minimalistického dialogu vypráví příběh o mezigeneračním odcizení mezi starou ženou a její mladou vnučkou.
„Babička
vždyť máme ještě mnoho dní
nebo kdys to měla odjet
Dívka
asi na svatého Štěpána
jinak bych se mohla zdržet ale když
Babička
máš tolik práce“
Inscenace se zabývá tématem rozporu technizujícího dokumentárního přístupu k historii a jejím opravdovým pochopením a prožitím prostřednictvím udržování tradic. Toto téma se vyjevuje na již zmíněném příběhu babičky a vnučky, která k ní přichází trávit vánoční svátky. Postupně vychází najevo fakta o babiččině nuceném odchodu z oblasti Karélie na finsko-ruské hranici během druhé světové války, po jejímž konci část Karélie definitivně připadla Rusku. Vnučka se však k těmto událostem, v mnohém připomínajícím příběh českých Sudet, nedokáže přiblížit, protože je zkoumá pouze vizuálně, bez vnitřního prožitku.
Cítí, že jí něco chybí, cítí nezachytitelnost okamžiku, která ji stahuje k povrchnosti – a to nejen v dokumentární práci, ale i v mezilidských vztazích vůči babičce. Nedokáže se jako příslušnice mladé generace oprostit od povrchní vizuálnosti a chladného, analytického přístupu, který přebíjí starodávnou moudrost a tradici. Babička se snaží vnučce ukázat historii jinak – pomocí pochopení tradic vlastní rodiny. Vnučka však není schopna informace touto cestou přijímat. Obě žijí v jiných světech založených na jiných hodnotách.

Premiéra: 17. 12. 2016 ve Feste LAB na Sukově 4

Maria Kilpi
Maria Kilpi je finská dramatička. Je autorkou vlastních textů a podílela se na dramatizaci textů ostatních. Divadlo Feste zpracovalo její dílo v inscenaci Ale to je nemilé. Tento text byl v roce 2007 zvolen nejlepší novou divadelní hrou na prestižním německém festivalu Stückemarkt v rámci Berliner Theatertreffen. Forma textu má blízko k absurdnímu dramatu. Pomocí minimalistického dialogu vypráví příběh o mezigeneračním odcizení mezi starou ženou a její mladou vnučkou.

staňte se donátorem

výzva k donátorství Divadla Feste

Jiří Honzírek
ředitel

“ V nejistých časech, do nichž společně směřujeme, kdy veřejné rozpočty budou stále více využívány pro řešení krizí a katastrof, bude individuální finanční podpora nezávislé kultury jedním ze základních předpokladů jejího přežití. Prosím, podpořte nás. ”

darovat