Text: Petr Maška
Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Otto Kauppinen
Výprava: Anna Petříková
Produkce: Markéta Chalupová, Kristýna Břečková
„Jak zní česká otázka dnes?“
Knihy jsou jeho pavézou i kyrysem, palcátem i řemdihem, vojevůdcovskou páskou přes oko i topivem pro hranice, na nichž shoří nekomunistická reakce. Potulný rytíř, v jeho erbu kalich a houslový klíč na rudém poli. Setkal se s Hitlerem – fašista? Podepsal manifest českých spisovatelů – národní reprezentant? Napsal dějiny Masaryka a Lenina – historik? Miloval Smetanu, nenáviděl Dvořáka – muzikolog? Seděl ve vládě Gottwalda – komunista?. Do smrti ministrem – hajzl? Fanatik ega.
Inscenace sleduje život Zdeňka Nejedlého, který do roku 1962 silně ovlivňoval tuzemskou identitu. Příběh topícího se intelektuála, který podlehl vlastním ambicím. Po inscenacích o logice Husova upálení, o spasitelském syndromu prezidenta Háchy, o poválečném odsunu Němců, o dopisu Havla Husákovi, o nedotažené listopadové revoluci a o dnešní české xenofobii, přicházíme s dalším kostlivcem domácí skříně. Můžeme ho nenávidět, můžeme ho vytěsnit, ale můžeme ho i obejmout. A možná nejen to.
Premiéra 17. prosince 2015 v Kabinetu múz.
“ Patnáct let se snažíme sledovat problematická, bolavá, sociální a politická témata. Naši práci totiž vnímáme v první řadě jako kulturní službu veřejnosti. Prosím, podpořte nás, abychom mohli v tomto směřování pokračovat. ”