Domov Sračka. To jsem napsala?

Sračka. To jsem napsala?

Poslední současnou skandinávskou hrou, která byla čtena v rámci festivalu SPECIFIC byla Prohlídka (Visning) Cecilie Løveidové. V Mosilaně se sešla pětice herců, (částečně složená z herců Hadivadla) jež se pokusila o představení jednoho z dalších novodobých skandinávských dramat. Prohlídka je příběh, jehož hlavní linii tvoří trochu zvrácená i hravá myšlenka matky a syna jít na prohlídku domu, který sami prodávají. Hra samotná je plná podivných až děsivých, ale i vtipných situací, odehrávajících se v domě, jeho zahradě a výtvarné galerii.

Scénické čtení neznamená jen čtení u stolu, ale vyžaduje aspoň minimální práci s textem a jeho poetikou. S intonací a modulací hlasu, jež je hlavním prostředkem vyjádření a také s prostorem, v němž se čtení koná. Løveidová se v minulosti do jisté míry věnovala i psaní poezie a básnický jazyk měl jistě vliv i na její dramatickou tvorbu. V Prohlídce jej lze nalézt například v opakování krátkých vět a slov jedné z postav (syna Frederika), jež mohou být bez kontextu klidně čteny jako báseň. Režijní uchopení Jana Lepšíka však tuto schopnost, stejně jako vtip a napětí, nikterak nepodporuje ani nevyužívá. Nepracuje příliš ani s prostorem Mosilany, který má jistý potenciál, pokud se zde čte text o prohlídce domu. Herci po většinu času sedí u stolu a situace rozpohybují jen výjimečně při příchodech a odchodech z exteriéru do interiéru a naopak.

Zhruba hodinové čtení je doprovázeno hudebním podkresem, jež není ve výsledku významným dramatickým činitelem. Při vlastním čtení textu si čtenář postavy i situace interpretuje po svém bez mezí, které dává konkrétní uchopení, což je ale přirozenou vlastností každého textu ať už jde o drama, poezii či prózu. Čtení, ačkoli v mnohém působí jako první čtená zkouška však přesto poskytuje inspiraci a možnost slyšet živé herce, prostřednictvím nichž text může přinášet a otevírat úplně jiná témata, podtext a sílu situací, kterých bychom jako čtenáři byli jen stěží schopni.

Recenzi scénického čtení dramatu Prohlídka z 25. 5. 2015 napsala Veronika Hrabalová.