Show4Business poprvé v Kabinetu Múz

7. 2. 2013 v 19.30se  v Kabinetu Múz odehraje první repríza představení Show4Business – divadla v sociální akci pod hlavičkou Divadla Feste.

„Jsem z děcáku a jsem rád.“

Hrají: Martin, Eliška, Honza, Lukáš, Jiřina, Pavel, Martina

Režie: Jiří Honzírek
Dramaturgie: Katarína K. Koišová
Lektor dramaturgie: Jan Bolívar Pohořelický
Výprava: Alžběta Hanzlová
Hudba: Michal Indrák
Pohybová spolupráce: Kateřina H. Hanzlíková
Světlo, zvuk: Václav Kuropata, Jiří Honzírek

 

Divadlo Feste ve spolupráci s Tripitaka, o. s. a Centrem experimentálního divadla, p. o. uvádí jedinečný projekt Divadla v sociální akci.

Představení Show4Business vzniklo v rámci integračního projektu pro děti, kteří vyrůstali bez biologických rodičů, v SOS vesničkách, v dětských domovech, domech na půli cesty atd. Během půl roku práce (říjen 2011 – březen 2012), kdy byli zaměstnáni jako herci, si osvojili základy herectví, jevištní mluvy, pohybu a improvizace. To vše zúročili k představení vlastních výpovědí o světě a sobě samých, staly se spoluautory scénáře k inscenaci a nakonec s úspěchem navštívily několik divadelních festivalů.

 

“Inscenace Jiřího Honzírka Show4Bussines byla svým způsobem vzniku i výslednou podobou jasnou dramaturgickou volbou pro první ročník dok.divadla, tedy divadelní sekce při Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Ze sousloví „divadlo s přesahem“ se v poslední době stalo jisté klišé. Divadlo musí mít přesah politický, etický, antropologický, sociální, výzkumný atd. Tato inscenace ho však znovu naplňuje skutečným významem. Jednak samotným zaměřením projektu, který si už v principu klade za cíl pomoci dětem z ústavní péče připravit se na úskalí při získávání zaměstnání, za druhé – a podstatněji – však v divadelním významu. Autentické příhody, zážitky a především způsob myšlení a vnímání okolní životní reality, kteří jednotlivý aktéři evidentně sdíleli
během procesu zkoušení, se podařilo přetavit v jevištní tvar, který možná neoslňuje scénickými nápady, výtvarnou metaforou či hereckou přesvědčivostí, ale klade v celém svém průběhu otázky o podstatě jevištní existence, v hlubší podobě o podstatě či nutnosti divadla dnes.”

Jiří Havelka, Divadlo VOSTO5, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava