*** 31.5. Okko Leo: Full Cotton Jacket = Kavárna Tři ocásci ***

Poté, co se stalo minulý týden v kavárně Tři ocásci, jsme se rozhodli přesunout poslední Specific právě tam….více informací: zde

Text poukazuje na vzrůstající neonacismus současné společnosti, téma ženy v tradičně typicky „mužské“ roli – zde konkrétně vojáka – a problematizuje důsledky slepého dodržování řádu a pravidel pro společnost a mezilidskou solidaritu obecně.

Specific 2016 – Finsko, startuje!

O festivalu Specific
Šestý ročník festivalu Specific, který formou scénických čtení představuje v ČR dosud neznámé divadelní texty, pokračuje v objevování severské dramatické literatury. Po loňském festivalu s norskou dramatikou navazujeme festivalem finským.
Jako režiséři jednotlivých čtení se představí známí čeští profesionální divadelní režiséři (Lucie Orbók, Filip Nuckolls, Gabriela Krečmerová, Jiří Honzírek) a studenti Divadelní fakulty JAMU (Barbora Chovancová, Vítězslav Dvořák). Stejně tak se herci rekrutují jak z profesionálů, tak ze studentů JAMU. Tím festival vytváří příležitosti k propojování studentů s profesionály ještě za doby jejich studií.
Všech šest překladů vytvořil dramaturg Divadla Feste, laureát ceny Evalda Schorma Otto Kauppinen.
Dosud byl festival věnován následujícím zemím a jazykovým skupinám: Jugoslávie (2011), Bělorusko (2012), frankofonní Afrika (2013), Ukrajina (2014) a Norsko (2015). Vybrané texty jsou na festivalu pokaždé uváděny v české premiéře a jsou vždy přeloženy speciálně pro festival. Festival spojuje umění, kulturu cizích zemí a veřejný prostor. Jednotlivá čtení probíhají ve výjimečných nedivadelních prostorech napříč Brnem, na jejichž potenciál či nevyužitost tímto také upozorňuje.
Festival v minulosti probíhal pod záštitou osobností jako tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalá předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová, bývalý senátor Jaromír Štětina, dramatik Tom Stoppard nebo norská velvyslankyně Siri Ellen Sletner.

Partnerem Festivalu SPECIFIC 2016 je Svět knihy.

PROGRAM
2. 5. 18:30 – slavnostní zahájení festivalu – přednáška kurátorky Petry Hlaváčkové
19:00 – Tuomas Timonen: Hamlet-dítě (režie Gabriela Krečmerová)
9. 5. 19:00 – Emilia Pöyhönen: Princezna Hamlet (režie Barbora Chovancová)
21:00 – moderovaná diskuze publika s autorkou textu Emilií Pöyhönen; diskuzi bude moderovat nejvýznamnější současná překladatelka finského dramatu Alžběta Štollová
16. 5. 19:00 – Jussi Moila: Nože krájí vzduch (režie Vítězslav Dvořák)
23. 5. 19:00 – Maria Kilpi: To je ale nemilé (režie Filip Nuckolls)
30. 5. 19:00 – Reko Lundán: Zbyteční lidé (režie Lucie Orbók)
31. 5. 19:00 – Okko Leo: Full Cotton Jacket (režie Jiří Honzírek)

Cena vstupenek: 120 / 80 Kč, pro studenty uměleckých oborů 50 Kč.

tags – / / / / / / / /

Podporujeme projekt Referendum 2016

Pravděpodobně poslední Okružní jízdu jsme na brněnském Hlavním nádraží provedli 15. prosince 2015. Stalo se tak souběžně se zahájením kampaně Referendum 2016, jíž pořádá Koalice Nádraží v centru. Letos na podzim konané referendum totiž možná definitivně rozhodne o tom, zda-li a kam se bude vlakové nádraží posouvat. Ke kampani se připojujeme a vyzýváme veřejnost k hojné účasti na referendu, jež se koná zároveň s krajskými volbami. Reportáž z Okružní jízdy se následně objevila také v prestižním architektonickém časopisu ERA21.