Recenze od Jany Soukupové na 100%!

Dnes vyšla v MF Dnes recenze na naše nové představení Pásla koně na balkoně:

Hra o rasismu Divadla Feste je užitečná a hlavně nádherná

Divadlo Feste přivedlo do brněnského Stadionu devátou premiéru svého nesmírně záslužného projektu Identita. K současnosti se vyslovující hry tohoto cyklu mají podle inscenátorů sloužit „k uchovávání paměti a ke hledání aktuálních momentů, které mohou ovlivňovat podobu paměti budoucí“.

Představení Pásla koně na balkoně zkoumá vztah k Romům. Odehrává se v roce 2 238, kdy skupina zčásti robotických antropologů (Barbora Milotová, Lubomír Stárek a Jan Grundman) dostane ke zkoumání kostru mladé Romky a jejího koně, kteří zemřeli nepřirozenou smrtí. Z příběhu se nakonec dozvíme dvě věci: jak hloupé jsou naše předsudky a jak věčně nepoučitelní jsme i budeme. Představení je dokonalé. Nepřebývá jediná věta, jediné gesto. Herci jsou soustředění a oddaní tomu, co hrají. Hudba Jiřího Starého není prvoplánová. Všechny složky včetně scény, kostýmů a různých sci-fi vychytávek slouží přesně své věci. Přitom podle režiséra Jiřího Honzírka celé představení vyšlo na šest tisíc korun. Za tuto neskutečnou sumu se podařilo udělat inscenaci, která je potřebná, krásná a hluboká.

Nejbližší repríza hry Pásla koně na balkoně bude 9. února na Stadionu. Pražští diváci budou mít možnost vidět zatím poslední díl Identity až ve třetím květnovém týdnu, kdy v Divadle Roxy NoD proběhne celková přehlídka současných her Divadla Feste.

Glosa: divadlo 100 %

(Jana Soukupová, MF Dnes, 1.2. 2011)

komentovat 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>