Osmdesátdevět: Trenažér jedné revoluce.               Po dvou letech ještě jednou

Při příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu a blížícího se výročí 25 let od Sametové revoluce jsme po řadě nadšených pobídek dospěli k rozhodnutí “to celé udělat ještě jednou”. V brněnském prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média na státní svátek v úterý 28. října opět uvedeme a spolu s diváky zrealizujeme inscenaci Osmdesátdevět: Trenažér jedné revoluce.

“Před šesti lety uvedlo Divadlo Feste hru Osmdesátdevět: Trenažér jedné revoluce. Atypické představení, v němž se z herců stávali diváci a z diváků herci. Publikum tehdy četlo přepisy z jednání, které v listopadu a prosinci roku 1989 vedlo Havlovo Občanské fórum s poslední komunistickou vládou. A herci hráli příběh tří vysokoškoláků, kterým se mezi květnem roku 1989 a červnem roku 1990 poměrně razantně proměnil život. Hru Osmdesátdevět nyní připomeneme ve formě scénického čtení, během něhož představení dokumentárně zrekonstruujeme. Diváci si budou opět moci vklouznout do rolí disidenta Havla a premiéra Adamce,” zní slova dramaturga inscenace Jakuba Macka. Roli zlotřile manipulujícího průvodce převezme namísto herců tentokrát on.

“Jde o pokus představení rekonstruovat společně s publikem. Nejde v žádném případě o jeho reprízu – představení nemáme kapacitu s herci znovu zkoušet. Ovšem rozhodli jsme se ji čtvrtstoletí po revoluci připomenout,” doplňuje režisér inscenace Jiří Honzírek. Rekonstrukce Osmdesátdevítky po dvou letech od její derniéry proběhne v novém kulturním prostoru PRAHA / Fórum pro architekturu a média na Husove 18a v Brně.

Začátek: 20:00, vstupné: 50 Kč