Odpověď Jiřího Honzírka Valentinu Kusákovi.

15. března 2011 uveřejnil na svém blogu Valentin Kusák článek s názvem “Podpora terorismu v divadle v Jihlavě – protestuji.” Mimo jiné žádá vyrozumění o řešení stížnosti.

Celý článek k přečtení zde

Zde uveřejňujeme reakci Jiřího Honzírka, režiséra inscenace:

Vážený pane Kusáku,

dovolte, abych reagoval na Váš divadelní protest, který jste uveřejnil 15. března.

Předně bych chtěl zdůraznit, že inscenace Divadla Feste Náš islám se 6. dubna neodehraje v “Jihlavském divadle”, jak píšete, ale v nově otevřeném jihlavském prostoru DIOD (www.diod.cz).

Ve svém dopise píšete, že “…uvádějí hru o propagaci islámu / islamizace”. Dovolte, abych Vaše slova uvedl na pravou míru citací z oficiálního portfolia inscenace:

“Projekt Identita I.: Náš islám si klade za cíl představit divákovi formou dokumentárního divadla sílu vlivu masmédií na vnímání islámské kultury a náboženství v ČR. Polemikou s prací masmédií inscenace zároveň do hloubky představuje publiku neznámé a často překvapující skutečnosti s islámem související.”
Inscenace Náš islám podle uvedeného úryvku také vypadá, popis projektu s její podobou souzní. Důrazně a naprosto odmítám tvrzení, že “Jihlavské divadlo” uvedením mojí inscenace “podporuje terorismus a ničení demokracie v ČR”.

Portfolio projektu, z něhož jsem citoval a z něhož jste užil citaci také Vy ve svém protestu, předložilo Divadlo Feste v roce 2007 k posouzení Evropské komisi. Ta v té době prostřednictvím Divadelního ústavu hledala v ČR inscenace vhodné pro Mezinárodní rok mezikulturního dialogu 2008. Portfolio a připojený záznam inscenace byly odborníky posouzeny kladně a Náš islám se stal jedním ze 7 projektů, které v roce 2008 propagovaly mezikulturní dialog v ČR i v zahraničí (http://www.interculturaldialogue2008.eu/406.0.html?&L=5)

Nepředpokládám, že by Evropská komise financovala a propagovala divadelní projekt, který jakýmkoli způsobem podporuje teroristické tendence, zlehčuje pietu evropských obětí teroristů či usiluje o destrukci demokratických hodnot.

Vlastně Vás, pane Kusáku, rozčiluje zejména skutečnost, že odborným poradcem při přípravách inscenace byl Divadlu Feste mimo jiné pan Vladimír Sáňka, ředitel islámského centra v Praze. Ovšem z Vašeho protestu jsem se nedozvěděl proč, nenabízíte odkaz, který by mezi námi mohl vyvolat věcnou polemiku. Přemýšlím tedy nad tím, co Vás vedlo k tomu, abyste jméno pana Sáňky spojil se svým protestem. Ovšem nejen s protestem, ale především s kauzou pana Lukáše Větrovce, jehož kázání v brněnské mešitě se formou nahrávky podařilo zveřejnit. Zde se ve svém protestu ovšem dopouštíte další nepřesnosti. Pan Lukáš Větrovec nebyl poradcem při příprav ě inscenace, jako tomu bylo u pana Sáňky. Divadlo Feste neuvádí v žádném ze svých oficiálních dokumentů jméno pana Lukáše Větrovce ve spojitosti s přípravami inscenace. Pan Větrovec figuroval “pouze” jako jeden z respondentů rozhovorů pro dokumentární film, který jsme připravovali zároveň s inscenací. Názory a postoje pana Větrovce lze zachytit pouze z jeho úst ve zmíněném dokumentu a nejsou zpracovány v divadelní inscenaci. Ve filmovém dokumentu má pan Větrovec stejně jako všichni ostatní muslimští respondenti možnost vyjádřit se zcela svobodně na dané otázky.

Slova pana Větrovce z kázání v brněnské mešitě (2011) jsou dále ve Vašem protestu platformou pro nařčení inscenace Náš islám (2007) z podpory terorismu. Buďte na tomto místě srdečně ujištěn, že jsem před čtyřmi lety neuzavřel s panem Větrovcem žádnou smlouvu o dodatečném reflektování jeho postojů v inscenaci či o ztotožňování se s nimi. Slova pana Větrovce, kterými argumentujete proti inscenaci, považuji za nepromyšlené výkřiky mladíka (před čtyřmi lety mu bylo okolo 18 let), které mohou v omezeném kontextu masmédií vypadat jako extremistické postoje. Zda-li je pan Větrovec extremista, terorista či nevyrovnaný mladík hledající svou identitu nechávám na posouzení odborníkům.
Vážený pane Kusáku, svoji reakci na Váš divadelní protest zakončím citací z Divadelních novin, kde pan Vladimír Hulec udělil inscenaci Náš islám nominaci na Inscenaci roku 2007.

“Za inscenaci roku nakonec volím projekt režiséra Jiřího Honzírka a
brněnského Divadla Feste Identita I.: Náš islám. Divadlo, jež klade závažné
otázky na aktuální společenské téma, ale ve výsledku vůbec není dogmatické.”

Přeji Vám dobré dny.
S pozdravem

MgA. Jiří Honzírek
Divadlo Feste
www.divadlofeste.cz

komentovat 0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>