Domov Marie Kilpi: Ale to je nemilé

Marie Kilpi: Ale to je nemilé

projekt je realizován v rámci festeLAB

Text To je ale nemilé finské autorky Marie Kilpi byl letos na jaře uveden na festivalu SPECIFIC 2016 jako scénické čtení. Tento text byl v roce 2007 zvolen nejlepší novou divadelní hrou na prestižním německém festivalu Stückemarkt v rámci Berliner Theatertreffen. Forma textu má blízko k absurdnímu dramatu. Pomocí minimalistického dialogu vypráví příběh o mezigeneračním odcizení mezi starou ženou a její mladou vnučkou.

Babička

vždyť máme ještě mnoho dní

nebo kdys to měla odjet

Dívka

asi na svatého Štěpána

jinak bych se mohla zdržet ale když

Babička

máš tolik práce

Inscenace se zabývá tématem rozporu technizujícího dokumentárního přístupu k historii a jejím opravdovým pochopením a prožitím prostřednictvím udržování tradic. Toto téma se vyjevuje na již zmíněném příběhu babičky a vnučky, která k ní přichází trávit vánoční svátky. Postupně vychází najevo fakta o babiččině nuceném odchodu z oblasti Karélie na finsko-ruské hranici během druhé světové války, po jejímž konci část Karélie definitivně připadla Rusku. Vnučka se však k těmto událostem, v mnohém připomínajícím příběh českých Sudet, nedokáže přiblížit, protože je zkoumá pouze vizuálně, bez vnitřního prožitku.

Cítí, že jí něco chybí, cítí nezachytitelnost okamžiku, která ji stahuje k povrchnosti – a to nejen v dokumentární práci, ale i v mezilidských vztazích vůči babičce. Nedokáže se jako příslušnice mladé generace oprostit od povrchní vizuálnosti a chladného, analytického přístupu, který přebíjí starodávnou moudrost a tradici. Babička se snaží vnučce ukázat historii jinak – pomocí pochopení tradic vlastní rodiny. Vnučka však není schopna informace touto cestou přijímat. Obě žijí v jiných světech založených na jiných hodnotách.

TO JE ALE NEMILÉ

Maria Kilpi

Režie: Filip Nuckolls

Překlad a dramaturgie: Otto Kauppinen

Kostýmy: Martina Zwyrtek

Hrají: Milada Vyhnálková, Ivana Hloužková

Technika: Jan Laichman

Produkce: Kristýna Břečková

 Premiéra: 17. 12. 2016 ve Feste LAB na Sukově 4