Domov Historie festivalu

Historie festivalu

SPECIFIC 2014 [UKRAJINSKÁ DRAMATIKA]
festival scénických čtení, 20. – 23. května 2014
 

Čtvrtý rok festivalu SPECIFIC byl věnován ukrajinské dramatice a konal se mezi 20. a 23. květnem 2014. Ukrajinská dramatika byla reprezentována texty pěti současných autorů. Novinářky, herečky a dramatičky Taťjany Kycenko, režiséra, herce, žurnalisty a dramatika Jevhenije Markovského, autorského dua dramatiků Dena Humennyje a Jany Humennaji, a dramaturga, dramatika a aktivisty Pavla Arje. Všichni autoři jsou držiteli prestižních ukrajinských literárních a dramatických cen. 

Tematicky se zvolené texty na doslovné či metaforické rovině dotýkají „prostoru, který mění dějiny“: například ukrajinského parlamentu, uzavřené zóny kolem Černobylské jaderné elektrárny, letiště Domodědovo v Rusku, na které byl spáchán atentát, či abstraktního prostoru hluchoty.

Festivalu předcházel 12. dubna 2014 ukrajinský večírek, na nějž přijali pozvání ukrajinský konzul v ČR Volodymyr Horbarenko, ukrajinista Petr Kalina, organizátorka EuroMaidanů v Brně Marija Nobilisová a zmíněný Pavlo Arje. Ukrajinský večírek odhalil první z textů, který jsme z občanskou válkou zmítané Ukrajiny obdrželi a uvedli ve světové premiéře. Text Deníky Majdanu byl kolaborativní projekt desítky dramatiků, kteří od počátku demonstrací na kyjevském Majdanu sesbírali výpovědi organizátorů a obyčejných účastníků demonstrací. V druhé části večera proběhla diskuze s pozvanými hosty na téma „Jak se žije Ukrajincům/kám mimo Ukrajinu“.

SCÉNICKÁ ČTENÍ:

Taťjana KYCENKO: „Místnost absolutního ticha“ (Bývalé nádraží Černovice, režie: Marika Smreková)
Pavlo ARJE: „Na začátku a na konci věků“ (Na jevišti, Adamov, režie: Ondřej Elbel)
Dеn HUMENNYJ, Jana HUMENNAJA: „Vrtkavé štěstí mé“ (Vlak do Slavkova u Brna a zpět, režie: Jiří Honzírek)
Jevhen MARKOVSKYJ: „Strana“ (Hala nádraží Královo pole, režie: Gabriela Krečmerová)
Pavlo ARJE: „Tuti tututu“ (Klenutá hala vedle restaurace Tenis, režie: Matyáš Dlab)
 
 
SPECIFIC 2013 [DRAMATIKA AUTORŮ FRANKOFONNÍ AFRIKY]
festival scénických čtení, duben – prosinec 2013
 

Od třetího ročníku je festival identifikován univerzálním pojmenováním podle žánru site-specific – SPECIFIC, festival scénických čtení. Pro festival bylo přeloženo sedm textů africké dramatiky, která je v českém divadelnictví hodně opomíjena. Dramaturgyní festivalu, která vybrala texty k uvedení, byla přední česká afrikanistka a producentka festivalu Půlměsíc nad Prahou paní Lucie Němečková, dramaturgyně Divadla na Vinohradech a dramaturgyně Divadla Husa na provázku. Všechny texty byly opět uvedeny v českých premiérách.

Festival scénických čtení SPECIFIC je zcela ojedinělým divadelním úkazem v kontextu celé ČR, na Moravě jediný svého typu. Odezva veřejnosti nás přitom upevňuje v přesvědčení o smysluplnosti jeho konání. Festivalem SPECIFIC se realizuje i dlouhodobější cíl Divadla Feste založit tradici systematického poznávání zahraničních dramatiků a jejich textů v jihomoravském regionu.

Festival scénických čtení oslovil ke spolupráci mladé režiséry, kteří odcházeli ze škol nebo pracovali mimo angažmá v divadelních domech. Jednotlivé projekty festivalu byly tak originální, neopakovatelné události. Herecké obsazení bylo vybráno z hereckých osobností napříč divadelními domy či tělesy, to znamená, že se u přípravy čtení setkali herci, kteří by se na jevišti jinak nepotkali. Při výběru míst byla navázána spolupráce s 4AM – fórem pro architekturu a média a brněnská veřejnost je tak nad rámec čtení seznamována se zajímavými až exotickými místy ve městě.

SCÉNICKÁ ČTENÍ:

Slimane BENAISSA: „Zpověď nepovedeného muslima“ (budova Právnické fakulty MU)
Gustave AKAKPO: „Habbat Alep“ (Za autobusovým nádražím Zvonařka)
Athol FUGHARD: „Sizwe Banzi je mrtev“ (Kino Kryt, Křižíkova 15)
Ian SOLIAN: „Bamako-Paris“ (Letištní budova Brno – Tuřany)
Bah MAMADOU ADAM BILIA: „Pouliční zámky“ (Galerie Industra)
Koffi KWAHULE: „Bintou“ (Clubwash)
Arezki MELLAL: „Revoluce bude v sobotu“ (Areál Vlněna)

 

By.BY 2012 [BĚLORUSKÁ DRAMATIKA]
festival scénických čtení, duben – prosinec 2012
 

Druhý ročník site-specific festivalu scénických čtení se v roce 2012 věnoval běloruské tématice a seznámil publikum s šesti texty, jejichž důraz byl kladen na aktuálnost v kontextu dějin běloruské dramatiky. Festival proběhl od dubna do prosince roku 2012 ve vybraných nedivadelních prostorech na různých místech Brna, která určitým způsobem rezonovala s tématy a amplifikovala hlavní myšlenky daných dramatických textů.

Název projektu je slovní hříčkou, která odkazuje na autorství (by) běloruských dramatiků (BY je mezinárodní poznávací značka Běloruska). Běloruská dramatika je pro českého diváka prakticky neznámá a tento projekt si kladl za cíl představit to nejlepší, co běloruská dramatická tvorba v současnosti nabízí. Až na jednu výjimku se jednalo o autory žijící, hry vznikly na přelomu milénia a důraz festivalu byl kladen také na přitažlivost pro českého diváka: jak s ohledem na uvedení nových, zajímavých témat či problémů specifických pro Bělorusko současné, tak s ohledem na společenskou atmosféru v české společnosti, kde témata politická rezonovala s nedávnou minulostí. Selektivně se festival vymezil autorům spřízněným s Lukašenkovým režimem, čímž si činil nárok stát se platformou pro mobilitu autorů režimem když ne přímo perzekvovaných, pak alespoň omezovaných, a uvedení her, které se v Bělorusku z různých, především politických důvodů neuváděly. Všechny texty byly uvedeny v české premiéře v překladu do češtiny.

Kladné ohlasy na první ročník festivalu YOUGO! Divadla Feste ukázaly, že brněnské publikum tento druh divadelní činnosti vítá a je ochotno jej podporovat. Festival proběhl pod záštitou prvního místopředsedy vlády a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, předsedkyně Českého helsinského výboru Anny Šabatové, senátora Jaromíra Štetiny a Sira Toma Stopparda.

SCÉNICKÁ ČTENÍ:

Siarhiej KAVALOU: „Návrat umĕlce v hladovĕní“ (kavárna Dvorek pod Petrovem)
Uladzimir SAULIČ: „Pes se zlatým zubem“ (Poliklinika Zahradníkova)
Pavel PRAŽKO: „Kalhotky“ (terasy budovy BVV)
Nikolaj CHALEZIN: „K podstatě lásky“ (Jídelna Máj)
Ihar SIDARUK: „Hlava“ (Sklad VII, Malá Amerika)
Ales ASTAŠONAK: „V noci, když je světlo“ (kryt v Králově poli, Křižíkova 15)

 

YOUGO! 2011 [DRAMATIKA EX-JUGOSLÁVSKÝCH ZEMÍ]
festival scénických čtení, duben – prosinec 2011
 

První ročník festivalu v šesti scénických čteních představil současné texty autorů z ex-jugoslávských zemí, které se v mnohém dotýkají společné východoevropské identity. Bývalé země Jugoslávie – Chorvatsko, Slovinsko, Černou Horu, Makedonii, Srbsko a Bosnu a Hercegovinu – spojuje společná historie, jazyk a zejména pak zkušenost s válkou. Ta bylo také tématem či inspirací většiny textů a třebaže mnohdy nebyla válka tematizována přímo, vždy byla v textu nějakým způsobem přítomna.

Jednotlivá představení se konala formou site-specific přibližující brněnskému publiku méně známá a přitom zajímavá městská zákoutí. Některá místa byla divákům dopředu oznámena, jiná naopak představena těsně před začátkem inscenace. Diváci tak mohli do jisté míry sami objevit místo, o kterém třeba nikdy neslyšeli, anebo je ani nenapadlo, že by takové místo mohlo sloužit také jako divadelní a performativní prostor. Festival YOUGO! byl uskutečněn za spolupráce se Seminářem jihoslovanských filologií a balkanistiky a Kabinetem divadelních studií při Semináři estetiky Masarykovy univerzity v Brně.

Dramaturgem festivalu byl Hasan Zahirović a uměleckým garantem umělecký šéf Divadla Feste Jiří Honzírek. Ke spolupráci byli osloveni brněnští režiséři a herci. Doprovodný program projektu zajistily tematické výstavy, koncerty a filmové projekce v prostorách kavárny Falk.

SCÉNICKÁ ČTENÍ:

Almir IMŠIREVIĆ: „Mousefuckers“ (Bosna a Hercegovina; Káznice na Cejlu)
Nina MITROVIĆ: „Tahle postel je příliš krátká aneb Jen fragmenty“ (Chorvatsko; vypuštěný bazén na Kraví Hoře)
Almir BAŠOVIĆ: „Re: Pinocchio“ (Bosna a Hercegovina; střecha kulturního centra Stadeca)
Elvis BOŠNJAK: „Pojďme skákati po oblacích“ (Chorvatsko; terasa restaurace Hansen)
Goran STEFANOVSKI: „Kdokoli“ (Makedonie; Mincmistrovský sklep)
Rok GRE: „Smetí na luně“ (Slovinsko; Hlavní pošta)
Dušan KOVAČEVIĆ: „Profesionál“ (Srbsko; Wannieck Gallery)