Domov Doprovodný program

Doprovodný program

25.9. BELARUS PRESS PHOTO

Vernisář 25.9. v 19:30 v Domě Pánů z Kunštátu

Festival by.BY vás srdečně zve na slavnostní vernisáž prestižní fotografické soutěže BELARUS PRESS PHOTO, které se zúčastní také organizátorka soutěže Julie Daraškevič a držitel grand-prix posledního ročníku Aljaksandr Vasjukovič.

Belarus Press Photo, soutěž profesionálních fotožurnalistů probíhající pod celosvětově uznávanou značkou Press Photo, probíhá každoročně v Minsku pod vedením běloruských fotografů Vadzima Zamirouského a Julie Daraškevič. Výběrem reportážních fotografií, které mapují události významné pro Bělorusko či zobrazují významné osobnosti, se soutěž snaží přispět k větší otevřenosti a profesionalizaci běloruského zpravodajství a svobodné výměně informací.

Brněnští návštěvníci budou mít možnost shlédnout všechny oceněné fotografie posledního ročníku. Mezi nimi i vítěznou fotografii s názvem Matka Uladzislava Kavaljova se dívá na portrét svého syna, jejímž autorem je Aljaksandr Vasjukovič. Kavaljov byl odsouzen k trestu smrti a následně popraven za účast na přípravě teroristických útoků v minském metru 11. dubna 2011, při němž zahynulo patnáct lidí. Zarážející rychlost verdiktu a samotného vykonání popravy byla kritizována nejen ochránci lidských práv, ale i nejvyššími představiteli evropských států.

Výstavu bude možno navštívit v obvyklých návštěvních hodinách výstavních prostor, tedy od středy do neděle 10 – 18h, a to až do 7. října. Vstupné dobrovolné.

Generálním partnerem výstavy je společnost ZONER software, producent Zoner Photo Studia.

9.5. PROMÍTÁNÍ DOKUMENTU KALINOVSKI SQUARE

UNTR, 18:00

EST – BLR, 2007, původní znění / české titulky, 73 min

Režie: Jurij Chaščevatskij

V březnu 2006 se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Přestože do nich vkládala opozice i světová veřejnost velké naděje, zmanipulované volby potřetí za sebou vyhrál Alexander Lukašenko, když podle oficiálních výsledků získal více než 85 procent hlasů. Známý běloruský režisér Jurij Chaščevatskij byl jedním z pozorovatelů událostí, které volby provázely. Točil předvolební mítinky, prohlášení prezidentských kandidátů, dění na protilukašenkovských demonstracích i rozhovory se zatčenými odpůrci režimu. Ve svém novém filmu Kalinovského náměstí dokázal, podobně jako ve svém předchozím snímku Obyčejný prezident, zpracovat temné a despotické poměry panující v současném Bělorusku do znamenité politické satiry. S ironií a vtipem přesně pojmenoval, čím země trpí nejvíce: Lukašenkovým sebestředným chápáním světa, od kterého se odvíjí i jeho despotický způsob vládnutí. Kromě toho dává snímek s humorem nahlédnout pod pokličku propracovaného systému státního aparátu, jehož důsledné mechanismy neumožňují jakýkoliv náznak demokratizace a svobodné volby mění ve frašku.

9.5. VERNISÁŽ VÝSTAVY FOTOGRAFIÍ KATERINY MEŽAVEC ZDEJŠÍ

kavárna Falk, 20:00

Snímky Kateriny Mežavec zobrazují každodenní život obyvatel silně vylidněného běloruského venkova. Jejími hrdiny jsou děti, důchodci a zemědělci. Katerina vystudovala historii a nyní působí jako tajemnice v patriarchátu běloruské pravoslavné církve, což se také odráží v jejích fotografiích. Smutný dnešek na pozadí vznešených památek ze slavné minulosti, předměty náboženského kultu jako důležitý atribut života především odcházející generace venkovanů. Velmi sugestivní černo-bílé fotografie Kateriny Mežavec dokreslují obraz Běloruska z poněkud jiného zorného úhlu, než lze nalézt například v novinových článcích nebo televizních reportážích.

Výstava je prodejní.